Lempelse for afstandspinde

2. september 2009
 
Spørgsmål: Lempelse for afstandspinde.
 
Når der i lokalreglerne står, at afstandspinde også kan give lempelse ( regel 24.2), gælder det så også når jeg ligger bag disse pæle, men de står i min spilleretning?  

Mvh
Ib 499

Ifølge regel 24-2 kan man få lempelse hvis forhindringen er til gene for stance eller tilsigtiget sving. Undtagen på green er en forhindring på spillelinien er ikke i sig selv en gene for spillet efter denne regel, og man kan derfor ikke få lempelse for spillelinien.
Mvh
Ole